Вечір балетів Михайла Фокіна

Шопеніана

Хореографічна сюїта на одну дію

Музика: Фридерик Шопен
Сценарій та хореографія:
Михайло Фокін
Оркестрування: Олександр Глазунов та Моріс Келлер

Тривалість балету – 35 хв

Постановний склад

Диригент-постановник – Олексій Баклан
Балетмейстер-постановник – Валерій Ковтун
Диригенти – Сергій Голубничий, Євген Воронко
Балетмейстер-репетитор – Оксана Хамровська
Режисер, який веде виставу – Тетяна Лук’янець

ВИКОНАВЦІ

Вступ. Полонез A-dur (ор. 40, № 1) – симфонічний оркестр
Ноктюрн As-dur (ор. 32, № 2) – Оксана Бондаренко, Міе Нагасава, Яна Губанова, Юлія Кузьмич, Дарина Крулевська, Крістіна Бакляк, Галина Гриньків, Маргарита Кузнєцова, Ольга Постернак, Анна Резніченко, Богдана Бондар, Катерина Маркова, Вероніка Ракітіна, Марія Шупілова, Костянтин Віновой, Федір Зародишев та артистки балету
Одинадцятий вальс Ges-dur (ор.70, № 1 ) – Оксана Бондаренко, Юлія Кузьмич, Дарина Крулевська, Крістіна Бакляк, Ольга Постернак
Мазурка G-dur (ор.33, № 3) – Костянтин Віновой, Федір Зародишев
Прелюд A-dur (ор.28, № 7) – Оксана Бондаренко, Юлія Кузьмич, Міе Нагасава
Мазурка D-dur (ор.33, № 2) – Яна Губанова, Крістіна Бакляк, Галина Гриньків, Маргарита Кузнєцова, Ольга Постернак, Анна Резніченко
Сьомий вальс cis-mol (ор.64, №2) – Міе Нагасава, Юлія Кузьмич, Костянтин Віновой, Федір Зародишев
Великий вальс B-dur (ор.18) – всі учасники балету

Вступ. Полонез A-dur (ор. 40, № 1) – симфонічний оркестр
Ноктюрн As-dur (ор. 32, № 2) – Міе Нагасава, Ольга Постернак, Анна Резніченко, Богдана Бондар, Марія Шупілова, Федір Зародишев та артистки балету
Одинадцятий вальс Ges-dur (ор.70, № 1 ) – Ольга Постернак
Мазурка G-dur (ор.33, № 3) – Федір Зародишев
Прелюд A-dur (ор.28, № 7) – Міе Нагасава
Мазурка D-dur (ор.33, № 2) – Анна Резніченко
Сьомий вальс cis-mol (ор.64, №2) – Федір Зародишев
Великий вальс B-dur (ор.18) – всі учасники балету

Диригент — Євген Воронко

Про балет

Балет «Шопеніана» – одне з найвідоміших творінь геніального російського хореографа Михайла Михайловича Фокіна (1880-1942). Певного сюжету балет не має. Декілька оркестрових п’єс Ф. Шопена, поєднаних балетмейстером у своєрідну сюїту, сприймаються як єдине ціле завдяки загальному настрою хореографії. На сцені ніби оживає світ мрій, що виникають в уяві юнака-поета, довкола якого кружляють швидкоплинні видіння – легкокрилі сильфіди.

Свою постановку Фокін назвав «Reverie romantique» (Романтичні мрії) і присвятив її добі романтичного балету, мистецтву великих Марії Тальоні та Жюля Перро, прагнучи “повернути умовний балетний танець до моменту його найвищого розквіту”.

У прем’єрній виставі, яка відбулася 8 березня 1908 року на сцені Санкт-Петербурзького Маріїнського театру, танцювали Анна Павлова, Тамара Карсавіна, Ольга Преображенська, Вацлав Ніжинський. Через рік у Парижі, в першому з «Російських сезонів» С. Дягілєва, балет був показаний під назвою «Сильфіди». Саме під такою назвою неоромантичний шедевр М. Фокіна набув широкого визнання за кордоном і увійшов до репертуару багатьох театрів світу.

Прем’єра «Шопеніани» на сцені Київської муніципальної опери відбулася у жовтні 2004 року за участю провідних танцівників театру Ірини Гордійчук, Акарі Кавасакі та Костянтина Вінового.

Від 2010 року «Шопеніана» виконується в програмі «Вечір балетів Михайла Фокіна» разом із одноактним балетом «Шехеразада».

Прем’єра балету відбулася 10 жовтня 2004 р.

Шехеразада

Хореографічна драма на одну дію

Музика: Микола Римський-Корсаков
Сценарій:
Леон Бакст та Михайло Фокін
Хореографія: Михайло Фокін

Тривалість балету – 40 хв

Постановний склад

Диригент-постановник – Олексій Баклан
Балетмейстер-постановник – Тетяна Боровик
Художник-постановник – Марія Грабченко
Диригенти – Володимир Кожухар, Сергій Голубничий, Євген Воронко
Балетмейстер-репетитор – Оксана Хамровська
Режисер, який веде виставу – Тетяна Лук’янець

ДІЙОВІ ОСОБИ ТА ВИКОНАВЦІ

Зобеїда – Оксана Бондаренко, Яна Губанова
Золотий раб – Владислав Євтушенко
Шахріяр – Анатолій Воронцов, Олександр Душаков
Шахземан – Анатолій Воронцов
Євнух – Володимир Липець, Мирослав Черноус
Три одаліски – Дарина Крулевська, Ольга Неймарк, Ольга Бурачок, Христина Дейнега, Маргарита Кузнєцова, Олена Михайлова, Анастасія Правдива
Наложниці, євнухи, раби, воїни – артисти балету

Зобеїда – Оксана Бондаренко
Золотий раб – Владислав Євтушенко
Шахріяр – Олександр Душаков
Шахземан – Анатолій Воронцов
Євнух – Володимир Липець
Три одаліски – Ольга Бурачок, Христина Дейнега, Ольга Неймарк
Наложниці, євнухи, раби, воїни – артисти балету

Диригент — Володимир Кожухар

Про балет

Сповнена яскравих барв, пристрасно-емоційна «Шехеразада» на музику симфонічної сюїти М. Римського-Корсакова переносить глядачів у світ арабських казок «1001 ночі». Це пластична драма, де під східною екзотикою прихована шалена любовна пристрасть. Видатний балетмейстер Михайло Фокін, відмовившись від класичного танцю, пуантів та умовних жестів, створив нову пластичну мову у східному стилі, відтворив дію та почуття позами і рухами.

Прем’єра балету відбулася 4 липня 1910 року в Парижі, на сцені «Гранд-опера», під час другого «Російського сезону». Партії виконували: Іда Рубінштейн (Зобеїда), Вацлав Ніжинський (Раб), Олексій Булгаков (Шахріяр). «Шехеразада» мала величезний успіх у «сезонах», пізніше – йшла на багатьох сценах світу, однак на батьківщині балетмейстера не виконувалася. У 1992 році Андріс Лієпа та онука балетмейстера, володарка авторських прав на його творчість Ізабель Фокін відтворили три шедеври «Російських сезонів» – «Шехеразаду», «Жар-птицю» та «Петрушку» на сцені Маріїнського, а потім і Большого театру.

Прем’єра «Шехеразади» в нашому театрі відбулася у травні 2010 року, у програмі «Вечір балетів Михайла Фокіна», присвяченій 130-річчю від дня народження славетного російського хореографа. «Шехеразада» стала першою постановкою головного балетмейстера театру, народної артистки України Тетяни Боровик.

Виставу адресовано юнацтву і дорослим глядачам.

Прем’єра вистави відбулася 5 травня 2010 р.