«Доступний театр». Як у Києві адаптували вистави для незрячих

У Київській опері з тифлокоментарем можна послухати мюзикл “Школа Року”.

Киянка Ольга в театрі не часта гостя, хоча й дуже полюбляє вистави. Через ваду зору не бачить сцену. Коли дізналася, що тепер можна слухати коментарі під час вистави – відразу купила квиток.

“Справді, це класно, адже, коли вистава ще не починається, людина з порушеннями зору вже отримує інформацію: як прикрашена сцена, що розташовано на сцені, потім, коли починають виходити герої – розповідають, хто виходить, у що він одягнений, навіть які він рухи виконує”, – розповідає глядачка Ольга Свет.

Прийшла до театру й маленька Анастасія.

“Звичайно, набагато краще так, коли коментують, усе зрозуміло, подобається”, – каже Анастасія.

Зробити театр доступним для слабкозорих та незрячих людей – автор проєкту зміг завдяки тифлокоментарю. Це такий словесний опис усього, що відбувається на сцені, включаючи декорації та навіть міміку акторів. Він коментує виставу наживо.

Наблизити театр до людей з порушеннями зору вирішив киянин Любомир. Він уже 10 років робить аудіоопис. Озвучує фільми та футбольні матчі. Кілька років тому розробив проєкт “доступний театр”.

“Ми почали це ще у 2018 році. У Театрі на Печерську кілька вистав тестових було зроблено. Зараз це проєкт Українського культурного фонду “Доступний театр для незрячих та слабозорих глядачів” і спільно з Київською оперою, Молодим театром та Театром на Печерську ми намагаємося шанувальникам мистецтва допомогти повністю відчути виставу, коли вони перебувають у залі”, – пояснює автор проєкту Любомир Покотило.

У Київській опері з тифлокоментарем можна послухати мюзикл “Школа Року”. Триває він до 3-х годин.

“Для нас це дуже важливо, тому що ми всім повинні дати можливість відчувати світ на повну, відчувати мистецтво на повну, бачити, чути, навіть якщо ми не маємо можливості робити це фізично. Тому ми дуже радо пішли на цю ініціативу”, – наголошує директор та художній керівник Київської опери Петро Качанов.

Проєкт триватиме до кінця жовтня. Його автор сподівається, що ініціативу підхоплять й інші театри в усій Україні. А найближчим часом планують організовувати екскурсії на дотик за лаштунки сцен.

Катерина Ментус, Артур Волосов