Друге життя «Майської ночі»

Фольк-балет на музику Євгена Станковича повернувся на сцену

Прем’єра вистави відбулася 1989 року у Палаці «Україна». Через 26 років яскрава постановка Віктора Гаченка за мотивами повісті Миколи Гоголя знову увійшла до репертуару Театру опери і балету для дітей та юнацтва.

Наталка ГАЙ | спеціально для «Хрещатика» Фото Сергія ЄФАНОВА

Наприцінці 1980-х років до роботи над постановкою «Майської ночі» долучилися кращі майстри. Лібрето підготував балетмейстер-постановник Віктор Гаченко, який тоді переміг на конкурсі балетмейстерів у Москві. Музику написав видатний композитор Євген Станкович, а декорації і костюми створила художник-постановник Марія Левитська, сьогодні — народний художник України та лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка. Серед перших виконавців варто відзначити лауреата міжнародних конкурсів Анатолія Кучерука та Сергія Бондура (вже народного артиста України). Тоді Київський муніципальний театр опери і балету для дітей та юнацтва не мав власного приміщення, тож балет йшов на сценах Палацу «Україна» та Національного театру опери і балету.

Цьогоріч керівництво КМАТОБ вирішило відродити оригінальну постановку, залишивши основні її складові: хореографію Гаченка, музику Станковича та декорації і костюми Левитської, які, на щастя, збереглися в театрі. Хоча декорації довелося трошки переробити, бо сцена в театрі менша, ніж в оперному чи Палаці «Україна». Таким чином з мінімальними фінансовими внесками киянам подарували яскраву прем’єру. «Ми звернулися до цієї теми, бо Гоголь завжди актуальний, до того ж, він український, на злеті національної думки і звитяги народна тема вкрай необхідна,— пояснив «Хрещатику» Віктор Гаченко.— Звісно, не може бути навіть двох однакових вистав. Як балетмейстер я на деякі сцени подивився під іншим кутом, хоча в цілому не хотів дуже змінювати постановку. Крім того, кожен виконавець привносить у виставу свої барви». Дійових осіб на прем’єрі втілили артисти балету театру Олександр Душаков (Левко), Катерина Щебетовська (Галя), Володимир Прянічніков (Голова), Ольга Постернак (Панночка), Ігор Хомищак (Відьма), Міе Нагасава (Своячка) та інші. Також у виставі задіяні симфонічний оркестр, хор та солісти-вокалісти театру. Чудова музика, хореографія, спів і сценографія — все разом створює надзвичайно цілісне дійство, що пролітає на одному подиху.

В основі постановки на неперевершену музику Євгена Станковича — романтична історія кохання, фантасмагорія гоголівських пригод, невичерпна сила українського фольклору з гумором і красою села. Нагадаємо сюжет: Голова села поклав око на кохану сина Левка Галю і не дає дозволу на його шлюб. Засмучений Левко приходить до ставка, де засинає, і сниться йому прекрасна Панночка. Вона просить впізнати злу Відьму, яка не дає їй спокою, серед русалок. У вдячність за допомогу Панночка вручає парубку грамоту Голові, в якій наказується одружити Левка та Галю. «Твір Гоголя є благодатною платформою для яскравої вистави-феєрії,— підкреслює Віктор Гаченко.— Я намагався показати історію великого кохання і добра. Ми закінчуємо виставу лагідною весільною темою, наче кажемо: люди, будьте добрішими. Сподіваюся, вона подарує гарний настрій кожному глядачу».