Дива музики травневої ночі Євгена Станковича

23 травня у Київському муніципальному академічному театрі опери і балету для дітей та юнацтва відбулася прем’єра балету «Майська ніч» за мотивами повісті М.Гоголя. Неперевершена музика Євгена Станковича, оригінальна постановка хореографа Віктора Гаченка, романтична історія кохання, фантасмагорія гоголівських пригод, невичерпна сила українського фольклору.

«Майська (травнева) ніч» – повість Миколи Гоголя з циклу повістей «Вечори на хуторі біля Диканьки». За сюжетом, на сільській вулиці збираються всі, хто хоче повеселитися. Тут і Галя зі своїм коханим Левком, і п`яний Каленик, який танцює з дівчатами. От тільки появі Голови не всі раді, адже він залицяється до дівчини свого сина – Галі.

На село опускається ніч, а вночі чого тільки не станеться, і не завжди зрозумієш: де правда, а де мара. Надумали парубки пожартувати над Головою, щоб не чіплявся він до їхніх дівчат. Тут все і починається: і свиняча пика, що заглядає до Голови у вікно, і відьми, що влаштували свій шабаш і знущаються з Панночки. Голова ганяється за порушниками спокою, але все марно: парубки наводять жах на Голову та його почет. Втомлений від пригод Левко приходить до ставка, лягає на хвилинку і засинає. Бачить він дивний сон: у ставку кружляють Русалки і серед них – Панночка, яка жаліється Левкові на знущання злої Відьми – своєї мачухи. Панночка просить Левка вказати, хто Відьма, і назавжди припинити її страждання. Левкові вдається впізнати Відьму, і щаслива Панночка, щоб віддячити, передає йому для Голови сувій з печаткою – це наказ, що має допомогти Левкові бути зі своєю коханою. Дрімота зникає, і тут парубка хапають десятники з Головою. Левко подає записку, яка містить наказ одружити Левка і Ганну. Голова обіцяє виконати доручене, а Левко повертається до хати і, перехрестивши у віконці сплячу Ганну, повертається додому, на відміну від п’яного Каленика, що все ще шукає і не може знайти своєї хати.

Виставу зустріли дуже тепло і особливо було приємно спостерігати як зриваються в аплодисментах діти, адже їх було ледь не половина залу. Переконлива гра артистів балету, чарівна музика Євгена Станковича і дива чарівної травневої ночі наповнили присутніх магією дійства.

«Я впевнений, що фольклор – це кров нації, і спілкування з його зразками обов’язково збагатить Вас. Дуже сподіваюся, що Ви вийдете після цієї вистави з посмішкою і красивою мелодією в душі, з коханням у серці, з відчуттям добра і гармонії», – говорить про виставу балетмейстер-постановник Віктор Гаченко.

Євген Станкович – композитор, народний артист України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка. Один з найвидатніших композиторів сучасності, визнаний лідер української композиторської школи. Він є автором творів у різноманітних жанрах. У творчому доробку композитора – 6 симфоній, 9 камерних симфоній, опери «Коли цвіте папороть» і «Rustici», 6 балетів, велика кількість ораторіальних, камерно-вокальних, інструментальних творів, музика до драматичних вистав та більш як 100 фільмів. Євген Станкович відзначений багатьма почесними званнями та нагородами. Твори композитора звучать у концертних залах Канади, США, Німеччини, Франції, Іспанії, Китаю, Філіппін та країн Східної Європи.

Текст підготувала Ніна Маловичко.