Гекльберрі Фінн заговорив українською

Нове життя на сцені Київського муніципального театру опери і балету для дітей і юнацтва отримав мюзикл «Пригоди Гекльберрі Фінна», написаний ще у 1980-і роки подружжям Жанною та Левком Колодубами – видатними українськими композиторами.

Веселу музичну виставу створено за мотивами одного з найвідоміших творів видатного американського письменника Марка Твена. Це історія про хлопчика (Сергій Шаповал), якому довелося тікати з рідного дому і переховуватися від переслідувань батька, ласого до його скарбів. Поневіряється він разом із приятелем, чорношкірим Джимом (Олександр Харламов), якого хазяйка збиралася продати на аукціоні. Мандруючи річкою Міссісіпі у пошуках кращого життя, друзі зустрінуть підступних авантюристів Короля і Герцога, які намагатимуться всіляко їм нашкодити. Проте герої знаходять вихід навіть із найскладніших ситуацій.

– Ми шукали новий дитячий мюзикл, і донька композиторів Оксана Колодуб згадала про цю виставу, – розповідає режисер-постановник Віталій Пальчиков. – Сумніву в її успіху не було, бо всі діти з великою цікавістю читають пригоди, описані Марком Твеном. Перш за все, вистава – про дружбу та любов до ближнього, про те, що в будь-яких складних ситуаціях не можна втрачати віри в добро, любов, справедливість.

Лібрето було створено Дмитром Кісіним ще у 1971 році, музику ж написали у 1980-х. Тоді виставу було поставлено на сцені столичної оперети.

– Ми трохи осучаснили лібрето, крім того, мюзикл уперше демонструється українською мовою, – продовжує Віталій Пальчиков. – Музичний матеріал залишився незмінним – це класичні американські мелодії у простому джазовому аранжуванні, що гарно запам’ятовуються і є справжніми хітами. Мюзикл є традиційним бродвейським варіантом – з танцями, співом і розмовами. Зокрема, наш балетмейстер Сергій Кон поставив ще і циркові номери, з акробатикою.

Прем’єру приурочено до 180-річчя від дня народження Марка Твена та до 85-річчя від дня народження композиторів Жанни і Левка Колодубів. У театрі сподіваються, що мюзикл спонукатиме маленьких глядачів прочитати пригодницькі твори відомого американського письменника.

Діти – дуже вимогливі глядачі, їх не можна обдурити, вони відверті й одразу демонструють свої емоції. Прем’єрний показ пройшов успішно – навіть найнепосидючіші малюки з цікавістю спостерігали за тим, що відбувалося на сцені. Одними з перших глядачів стали і композитори Колодуби.

– Коли писали мюзикл, ми опиралися на негритянську музику, блюзи, спірічуел, які є найхарактернішими для тих часів, – пригадує Жанна Колодуб. – Сьогодні постановку сприйняла посвіжому, вона вийшла гарною. Останні роки я більше пишу оркестрову музику для сольних інструментів, а мій чоловік – симфонічну. Досі викла-даю в консерваторії, дуже люблю нашу молодь.

Наступний показ «Пригод Гекльберрі Фінна» в театрі відбудеться 30 січня.

Марія Катаєва