Закохані возз’єдналися

На вічну суперечку про те, чи жінки моногамні, опера дає найправильнішу відповідь – це не важливо, якщо партнери люблять один одного.

Для мене опера, до відвідування «Cosi fan tutti» («Так чинять усі жінки»), була поєднанням пишних костюмів колишніх днів і гарної музики. Але Петро Качанов і його режисерський погляд на класичний твір Да Понте і Вольфганга Амадея Моцарта назавжди змінив для мене такі вистави.

В оригінальній версії – це один з найбільш неоднозначних творів метра, історія двох молодих військових, які перевіряють вірність своїх наречених. Уже в назві є підказка, чи пройдуть юні дівчата випробування. Здавалося б, як можна не впізнати своїх закоханих, які переодягнулися в інший одяг? Але ми всі розуміємо, що це алегорія, а основне питання – чи існує таке поняття як вірність. І для мене це один з кращих творів на цю тему. У наше століття, коли любов розібрали не тільки на етапи і психологічні складові, а й на мікроелементи і гормони, які нами керують, чи можна говорити про те, що вона щось більше, ніж хімія? Подивившись цю оперу, у мене немає сумнівів: любов – це почуття, здатне творити дива, і одна з кращих рис людини.

Усю дію організовано на одній сцені з оркестром, який не лише є фоном, але в деякі моменти успішно бере участь у постановці. Таке рішення, а також використання театральної техніки та вдалих сценічних костюмів і реквізиту, дозволяє публіці зосередитися на основному – людських взаєминах. Ці деталі ще більше підкреслили акторів – їх гру, міміку, мову тіла. Театральні і музичні вираження взаємин стали основою і головною силою цієї опери.

Що можна сказати про твір «Так чинять усі жінки»? Ця опера належить до жанрів романтичної комедії. Вона розкривається лише тоді, коли спантеличені головні героїні збираються вийти заміж не за тих хлопців. Але непорозуміння вирішується, і фінал опери вінчається подвійним весіллям, мов у голлівудському фільмі.

Хоча музику Моцарта не можна назвати простою і примітивною, цю оперу поставили як пласку комедію, відмічену фарсом, витівками і позуванням. У ній присутні майже мультиплікаційні персонажі – наївні і дурні жінки, авантюрні чоловіки і навіть шпана з шаурмою. Але це не робить її гіршою, а навпаки дозволяє зануритися в атмосферу і неодноразово щиро розсміятися під час вистави.

Режисер дуже серйозно поставився до постійно мінливих внутрішніх переживань сестер. Кожен персонаж на сцені прагне бути щирим, людяним і людиною, яка постійно прагне змін. Таким чином, кожна дія на сцені збагачується щирістю.

Елементи реалізму і сучасності в реквізиті і костюмах опери дозволяють глядачам перейнятися цією історією набагато глибше. Однак високі почуття тут сплетені з сентиментальною розвагою. І оживляючи публіку в певних моментах, з оригінального жанру романтичної комедії «Cosi fan tutti» перетворюється в романтичну драму.

Музика є постійним супутником, зачаровуючи своєю красою, особливо коли звучить клавесин. Розповідаючи слухачам про стосунки, опера стає ланцюжком, що складається з дуетів, тріо, квартетів, квінтетів і секстетів.

Було відчуття, що вони справді слухають один одного і співають разом. На сцені органічно поєднувалися рухи, гра і спів. Ця опера, як і всі твори Моцарта, має цілющі властивості, які так важливі в час постійних карантинів і заборон, коли в повсякденному житті може бути дефіцит світла, радості та позитиву.

Волонтер проєкту Theatre.love Охват Сергій